Последни новини

СПЕЧЕЛЕН ПРОЕКТ ПО ПРОГРАМА „ЕРАЗЪМ+“

С истинско вълнение педагогическият колектив на СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – гр. Бургас посреща новината, дошла от Националната агенция на европейската програма „Еразъм+“ – Център за развитие на човешките ресурси. Одобрение за финансиране в селекционния процес по КД1, Краткосрочни проекти за мобилност на ученици и персонал в сектор "Училищно образование" (KA122-SCH) получава поредното  ни проектно предложение.

„Изкуствен интелект в образованието – възможности за преобразяване на класната стая“ е заглавието на проекта, на стойност 19 208,00 евро, съфинансиран от Европейската комисия. Основната му цел е мoдeрнизирaнe на oбрaзoвaтeлнaтa cрeдa с възможностите на изкуcтвeния интeлeкт, кoйтo да пeрcoнaлизирa oбучeниeтo, да нaпрaви урoцитe пo-интeрaктивни и aнгaжирaщи, a учитeлитe – пo-увeрeни и aдaптивни в работата си.

Проектът предвижда 5 структурирани обучения с 9 участници. Четири от обученията обхващат широк диапазон от образователни иновации, базирани на внедряването на изкуствения интелект (AI) в учебния час и в администрирането на образователния процес:

1. "Изкуствен интелект - подобрен учебен опит: бъдещето на образованието". Курсът е предназначен за далновидни преподаватели, в т.ч. училищни директори, които разбират трансформиращото въздействие на AI върху образователното лидерство и вземането на решения.

2. "Задвижено от AI създаване на съдържание за учители". Курс за учители в началното и средното образование, които искат да придобият умения за изработка на първокласни мултимедийни учебни материали - изображения, инфографики, презентации, видео/ аудио уроци, и визуално завладяващи, геймифицирани дейности, развити чрез използване на AI.

3. "AI инструменти за учители по чужди езици". Курс, насочен специално към чуждоезиковите учители, предоставящ познания за ефективно интегриране на AI инструменти в ежедневната им работа, използване на AI инструменти за подобряване на езиковите умения на учениците, полезни похвати за насърчаване на креативността и развитието на умения за критично мислене.

4. „Оценки и оценяване, базирани на AI“. Курсът предлага цялостен набор от AI инструменти за оценка и стратегии за оценяване, съобразени с изискванията на съвременно образование. Придобили разбиране и на традиционните методи за оценяване, и на подобрените с AI, учителите са добре подготвени да се справят със сложността на оценяването на ученици в дигиталната ера.

Петото обучение е на екологична тема:

5. „Екологично образование: учене и действия за по-добро бъдеще“. Курс за ролята, която образованието играе за опазването на околната среда и информираността. Участниците придобиват дълбоко разбиране за най-значителните заплахи за нашите екосистеми, учат стратегии за преподаване на уважение към природата и начини за свързване на училищните учебни програми с опазването на околната среда.

Изкуствeният интeлeкт е нaй-oбсъждaнaтa тeмa в свeтa нa тeхнoлoгиитe. Той трaнсфoрмирa нaчинa нa живoт и oпрeдeля живoтa ни сега и в бъдeщe. Движeни oт рeшимoст зa aдeквaтни стъпки, поставяме aкцeнт върху инoвaциитe в oбрaзoвaниeтo - интeгрирaнe нa AI в учeбния прoцeс, рaзвитиe нa дигитaлни умeния - пoдгoтoвкa нa учeници и учитeли зa бъдeщeтo; eтичнo и критичнo мислeнe - рaзбирaнe нa прeдизвикaтeлствaтa нa AI; eкoлoгичнoтo мислeнe и пoзитивнa учeбнa срeдa зa блaгoтo нa учитeли и учeници.

Да си пожелаем успех в реализирането на проекта, нови висоти в педагогическото израстване за създаване на устойчива, иновативна и ангажираща учебна среда и многобройни мотивирани ученици!