ЗЛАТНАТА ВРАТА
Автор: Ергюн Бобовло от XIв клас
Само преди месец, благодарение на учителката-доброволец от Китай в Бургас, преподавател по китайски език в моето училище СУ „Св. св. Кирил и Методий", се запознах с едно много интересно състезание, което се провежда ежегодно по цял свят, включително и в България, а именно „Китайски езиков мост“ за гимназисти. За много от читателите на тази статия може би звучи като най-обикновено състезание. Единственото специално нещо в него обаче е, че се провежда изцяло на китайски език. Въпреки това, състезанието имаше огромно значение за мен и беше златната врата, чийто ключ проблясваше на само един месец по-далеч. Ако спечелех първо място, щях да получа безплатен семестър в Пекин, Китай и щях да мога да участвам във финалния кръг в Пекин с други спечелили участници от различни държави.
Националното състезание, 18-то по ред, се проведе на 10 май 2025 г., в Институт „Конфуций–София“, където прекрачиш ли прага, се озоваваш в свят абсолютно несравним с външния. Вътре от всички страни се чува китайска реч и биваш облян от една завладяваща душата древна енергия.
Състезанието се състои от три части:
- Писмен тест на предварително научени общо 100 въпроса на китайски език, разделени на 6 теми, които се осигуряват от института преди обявяването на самото състезание. В теста са включени само 25 въпроса, от които два са за слушане. Тук останах доволен от себе си с постигнат максимален резултат – 40 от 40 възможни точки.
- Свободна реч по дадена тема, като тазгодишната такава беше „Fly High with Chinese“ и 4 от стоте въпроса, на които отговаряме на сцената. Макар и да участвам за първи път, успях да постигна резултат 29.93 точки от 40 възможни.
- Представяне на китайски талант по избор - калиграфия, танц, пеене и т.н. Аз избрах да презентирам характерен китайски танц.
Преди началото на конкурсната част, всички участници трябваше да облечем подготвените от нас типични китайски облекла, като още на секундата, в която излязох от съблекалнята, започнах да получавам комплименти от страна и на китайци, и на българи, включително и хората, които по-късно разбрах, че са част от колектива на журито. Последва теглене на номера, които представляват темата на въпросите включени на теста и още един номер, представляващ реда, по който излизаме на сцената. За тема на въпросите изтеглих числото 6, което в Китай символизира късмета. Тестът с двадесет и петте въпроса за мен беше като да намажа филия с масло, следователно постигнах максимален резултат.
Дойде време за речта, леко се притеснявах, но не забравих да се забавлявам и въпреки колебанията си, продължих напред. След речта на сцената отговорих правилно на четири въпроса за Китай и спечелих допълнителни точки. Във втора част ми бяха намалени две точки, защото говорех бързо, поради което речта ми се оказа под минималното изискване от три минути.
В трета част вече се бях отпуснал и с голямо удоволствие излязох на сцената, за да представя китайския танц, който бях подготвил.
Повечето от останалите участници, някои от училищата в Русе и Велико Търново с ежедневно преподаване на китайски език, се явяваха за втори или трети път. Нашите занимания в Бургас са само веднъж на седмица по четиридесет минути. Въпреки наивното ми участие и липсата на по-продължителна подготовка, се представих отлично, получих грамота и поощрителна награда за успешно участие.
В крайна сметка едно състезание не може да бъде истинско, ако има само победители. Радвам се, че участвах и въпреки че не победих, спечелих много приятелства, запознах се с интересни хора, с които споделяме общи идеи, цели и мечти.
Надявам се в бъдеще учениците на град Бургас да разполагат с повече ресурси за китайския език, култура и спорт. Цялото състезание не само ме вдъхнови да продължа в същия дух и да уча все повече за света и Китай и неговите хора, но също ми показа колко много мога да постигна в един месец, с вложени усилия и решителност.
Благодаря на институт „Конфуций–София“, който изцяло финансово подсигури възможността да участвам в едно запомнящо се за цял живот събитие.